Drobný upgrade - Škoda Favorit

Letní downgrade - Scooter Cagiva City 50

Letní ježdění v kabrioletu je sice příjemné, ale vzhledem k tomu, že většina mých jízd je po Plzni z práce a do práce, tak velkou část času strávím stáním v zácpě. To mě postupem času začalo dost štvát a tak ve mě zrála myšlenka na pořízení nějaké skútru. Možná na tuto myšlenku mělo vliv i časté hraní GTA, kde motorka je nejrychlejší dopravní prostředek. Ale protože v letech 2006 až 2008 jsem vždy byl téměř celé léto v Japonsku, tak jsem nějakou motorku příliš neřešil. Protože se ale ukazovalo, že léto 2009 pravděpodobně strávím v Čechách, tak jsem se začal po nějakém skútru poohlížet. Vzhledem k tomu, že mám papíry jen na 50ku, tak jsem zkoumal jen skútry do 50 ccm.

Těsně před Silvestrem 2008 jsem opravoval připojení k Pilsfree kamarádovi Vito. Po opravení připojení jsme trochu pokecali a v rámci hovoru jsem řekl, že na léto plánuji pořídit nějakého skútra. Vito na to odpověděl, že jednoho skútra má už 2 roky v garáži po pokusu o jeho ukradení a že mě ho daruje. Po ujištění, že si nedělá srandu, jsme sepsali plnou moc na převod a vydali se do garáže. skútr měl zničený hlavní zámek a tím přední kolo zamčené v poloze doleva. Tedy zcela nepojízdný. Z garáže to bylo k nám domů asi 500 metrů, takže jsme skútra po 15 minutách dotlačili stylem: Ujet 5-6 metrů, zvednout přední kolo, otočit skútr o 90° a znovu. Při hmotnosti skútru 80 kg se to docela proneslo.

První úkol ke zprovoznění byl otevřít zamčené zámky, tím odemknout přední kolo a vyndat z kufru helmu, což se po demontáži kapotáže a hrubém násilí povedlo. skútr ovšem nestartoval, takže následovalo odvezení do servisu ke zprovoznění. Do servisu se povedlo skůrt dovést uvnitř Favorita, na vyndání jsem si ovšem už musel půjčit klíče a povolit zpětná zrcátka. Ze servisu jsem už odjel po vlastní ose rovnou na dopravní inspektorát k převodu skútra na mě.

Po zprovoznění jsem chvíli jezdil a později jsem si dle GPS změřil dosahované rychlosti. Po rovině jsem dle GPS změřil maximální rychlost 53km/h (zato stabilně) a z kopce maximálně 60km/h. To nebylo mnoho a i rozjezdy byly dost vlažné. Objednal jsem tedy variátor Malosi Multivar, kevlarový řemen a přužinky do spojky a postupně díly vyměňoval. Po úpravě je maximum po rovině 65km/h, z mírného kopce mám změřeno 67km/h a rozjezdy jsou mnohem živější. To už není špatné, protože na delších rovinkách mě po rozjedu předjede jen 1-2 auto a další už po dosažení 65km/h nemají potřebu předjíždět. Přeci jen výkon motoru není nijak oslnivý, takže zrychlení 40-65km/h je menší než u auta a tak mě 1-2 auta stihnou předjet.

Plánuji ještě výměnu výfuku a možná karburátoru aby cílová maximální rychlost byla v rozmezí 75-80km/h dle GPS což by bylo zcela dostačující a nemělo by to mít velký vliv ani na spotřebu ani na životnost.

Update:

Bohužel po pár měsících ježdění jsem jednoho dne nastartoval v práci skútra, dojel k bráně, tam skútr chcípnul a ani po 15 minutách skákání na nakopávačce nenastartoval. Takže mě čekalo 1,5 hodinové tlačení domů navíc ještě v dešti. Po výměně svíčky skútr sice zase jezdil, ale hrozně pomalu. Asi měsíc jsem se pokoušel najít chybu, ale protože jsem ji stále nemohl najít, docházel jsem postupně k názoru, že pro každodenní ježdění do práce potřebuji něco opravdu spolehlivého. Takže jsem hledal až jsem si vybral skútr a zakoupil nový skútr Gilera Runner. V průběhu léta jsem se ještě několikrát pokusil Cagivu opravit, ale nepovedlo se. Takže jsem na podzim dal Cagivu na aukci na Aukro od 1 koruny i s popisem závady a nakonec prodal výherci aukce z Houstouně u Prahy. Snad mu bude lépe a hlavně déle než mě.

IMG_3777.JPG
IMG_3777.JPG