Gilera Runner

2009 - 2011

Spritmonitor.de

Gilera Runner purejet

Letní downgrade podruhé a lépe - Gilera Runner purejet

Protože jsem si za pár měsíců ježdění na Cagivě ověřil že ježdění na skůtru mě baví, ale potřebuji něco spolehlivého, co bude startovat bez problémů a po městě nebude brzdou, rozhodl jsem si koupit úplně nový skútr. Po vztekání se s Cagivou mě už cena úplně nového skútra už nepřišla tak vysoká. Hledal jsem tedy skútr stále 50ku, ale co nejvýkonější už v základu a kvůli spolehlivosti jsem zavrhl klasické karburátorové verze. Našel jsem tedy Gilera Runner model PureJet, který má přímé vstřikování a výkon 4,4 kW/7750 ot, tedy 6 koní. Oproti 2,2 koní Cagivy je to velký pokrok. Myslele jsem si, že se jedná o nejvýkonější sériovou 50ku, ale později jsem našel se stejným motorem ještě o 300 W výkonější Piagio. Nicméně výkon je takový, že po odblokování variátoru už není potřeba pro ježdění po městě zvyšovat výkon.

Po zajetí, kdy jsem najel 800 km v rychlosti většinou do 40 km/h, což bylo trochu utrpení, jsem nechal skůtr odblokovat. Po vyndání jednoho dost silného kroužku z variátoru začal skůtr jezdit výrazně rychleji. Před odblokováním jsem např. zažil situaci kdy jsem byl kolem Boleváku "tlačen" před sebou autobusem ale nad 55km/h jsem už prostě zrychlit nemohl. Po odblokování nejprve skútr jezdil po rovině cca 75km/h a z kopce maximálně 85km/h, nicméně časem se ještě více zajel a nyní je maximální rychlost 95km/h. 95 km/h je už trochu extrém, ale držet z mírného kopce v delším úseku rychlost 85-90 km/h není žádný problém.

6 koní samozřejmě není extrémní výkon, takže rychlost výrazně závisí na terénu. V zásadě lze říct, že v extrémním kopci bude rychlost 50km/h, v běžném 65km/h, po rovině těsně pod 80km/h, z kopečka 85-95km/h. Při jízdě po městě je zrychlení 0-40 km větší než běžná auta, čímž lze na semaforech vytvořit rezervu pro zrychlení 40-70km/h, které už je menší než používají běžná auta. V praxi to znamená, že při jízdě v koloně není problém držet rychlost s kolonou a při startu ze semaforů mě jen občas někdo předjíždí.

Protože motor má přímé vstřikování je nejen výkonější ale i úspornější a přestože nemá katalizátor splňuje normu Euro2 a není vůbec cítit ani teplý ani studený. Při zajíždění jsem se dokázal dostat se spotřebou i pod 2l/100km, při delší jízdě mimo město na plno je spotřeba kolem 2,5l/100km a po městě se pohybuje kousek pod 3l/100km. Jízda je tedy levnější než MHD či vlak. Motor má vodní chlazení a protože mě přišlo, že za nižších teplot se ohřívá nějak pomaleji, tak jsem vznesl dotaz na dovozce. Dozvěděl jsem se, že dle výrobce jsou extrémně nízké teploty cokoliv pod +15°C :-), takže pomalejší ohřev v zimě je vlastnost, nikoliv chyba. Provozu to nijak zvlášť nevadí, ale je znát o odhadem 10-20% nižší výkon při studeném motoru (spaluje se bohatší směs).

Se skůtrem jsem zatím spokojen a pouze lituji, že jsem si něco takového nepořídil dříve.

Update zima 2010:
Přidal jsem na skůtr boční stojan, který je na používání mnohem pohodlnější než hlavní stojan.
Když po více než měsíci v Plzni vykouklo sluníčko a zároveň už několik dnů bylo na nulou, takže silnice byly nenamrzlé a převážně suché, tak jsem neodolal a zkusil zimní projížďku. Do 50km/h byla jízda bez problémů, nad 50km/h jsem velmi ocenil šálu přez krk a bradu. Vyzkoušel jsem i jízdu na sněhu a musel jsem konstatovat, že letní silniční vzrorek je sněhu zcela k ničemu. Rovně jsem neujel snad ani 3 metry. Naštěstí skůtr má těžiště velmi nízko a váží jen 100 kg, takže není problém ho udržet v rukou a tak jsem ho nepoložil. Z cíle cesty jsem pak po náledí odjížděl veeelmi opartně, protože mě tam kromě kol klouzali i boty.

Update 2011:
Ježdění na skútru mě chytlo, takže jsem si během jara a léta občas udělal i větší výlet. Maximum co jsem ujel za jeden den bylo 260km. Začínalo být jasné, že na větší výlety 50ka není úplně to pravé. Nemožnost využit dálnici a být předjížděn na silnicích první třídy mě začalo trochu vadit. Nakonec bylo tedy jasné, že bude vhodné udělat si řidičák na velkou motorku. Na podzim jsem tedy po 7 jízdách v autoškole s instruktorem, který za mě určitě neměl velkou radost, úspěšně udělal zkoušky na první pokus a získat řidičák na motorku bez omezení výkonu. Po absolvování autoškoly jsem měl jasno. Motorku na ježdění do města rozhodně nechci. Jízda se sekvenční převodovkou mě nijak neuchvátila. Protože s Runnerem jsem byl spokojen až výkon, hledal jsem Runnera 200 do roku 2008, pro lepší ochranu před větrem. Takového Runnera jsem nakonec našel v polovině října za rozumnou cenu a koupil ho. Po ukončení převodů jsem původního Runnera umyl, nafotil a podal inzerát na prodej. Vzhledem k tomu, že krátce poté začalo mrznout tak jsem nebyl nijak překvapen, že za celou zimu se ohlásil jen jeden zájemce, který když zjistil, že je na druhém konci republiky, se vzápětí omluvil, že z prodeje nic nebude. Stačilo ale aby na konci ledna bylo jeden víkend 10°C a slunečno a ozval se další zájemce. Byl ze Zbůchu u Plzně a měl strach na skútra sednout, takže jsem mu ho nakonec odvezl až domů. Na Gilere Runner Purejet 50 jsem tedy nakonec najel celkem 7680 km.

Gilera Runner 50 lim. Edition.jpg
Gilera Runner 50 lim. Edition.jpg
IMG_5979.JPG
Výlet v únoru
IMG_5981.JPG
Výlet v únoru
IMG_5982.JPG
Výlet v únoru
TN_IMG_7452.JPG
I na malém skútru lze dělat velké výlety
Gilera Runner 50 lim. Edition.jpg
IMG_5979.JPG
IMG_5981.JPG
IMG_7684.JPG
IMG_7685.JPG
IMG_7686.JPG
IMG_7687.JPG
IMG_7688.JPG
IMG_7690.JPG