Drobný upgrade - Škoda Favorit

"Letní" downgrade potřetí a nejlépe ? - Gilera Runner ST 200

Ježdění na skútru mě opravdu chytlo. Po Plzni 50ka s výjimkou pár hlavních tahů vedoucích do kopce sice stačí, ale výlety to opravdu není úplně ono. Takže podzim jsem se rozhodl si udělat řidičský průkaz na velkou motorku. Testy jsem udělal na první pokus, ale v autoškole jsem si ověřil, že do města motorku rozhodně nechci. Segvenční převodovka a hrátky se spojkou mě na motorce rozhodně nebaví i když to má i některé výhody. Např. jen dle zvuku motoru lze poznat rychlost. Protože jsem s Runnerem byl spokojen a stejně budu drtivou většinu času jezdit sám, tak jsem u Runnera zůstal, pouze jsem si pořídil verzi s větším motorem a to Gilera Runner ST 200. Výkon je víc než 3x větší, skútr má trochu lepší ochranu pro větru než verze PureJet,o 5 cm delší rozvor a je asi o 20kg těžší. Italové mají v dokumentaci bordel, takže lze najít různé údaje náhodně kombinované z původního a mového modelu. Zrychlení ve městě nemá konkurenci, na druhou stranu běžně stačí jezdit na půl a méně plynu, tedy 4-5000 ot/min a tedy celkem potichu. Maximální rychost je cca 120km/h, do 100km/h je zrychlení vcelku svižné, pak vlažnější. I po dálnici s tím jde jezdit, nicméně do Brna v jednom tahu bych na tom asi jet nechtěl, přeci jen nad cca 100km/h už se jedná o slušný boj s větrem.

Update jaro 2011:
Protože si plánuji tohoto skútra nějakou dobu ponechat, tak jsem si na něj přidal pár vylepšení pro každodenní provoz. Zakoupil jsem deku přes nohy, takže i při teplotách kolem nuly můžu na skútru jezdit v normálních kalhotách. Dále jsem si přidal vyhřívané gripy, takže mě v zimě mrznou už jen konečky prstů a pro větší výlety jsem pořídil motocyklovou navigaci Tomtom. Bohužel místo na palubní desce je velmi malé, takže jsem po dlouhém zkoušení přidělal navigaci na zrcátko, ale pořád tam cestuje, takže to není úplně idální.
Zkoušel už jsem i delší výlety. Jet hodinu po dálnici není problém, po nějaké době se skútr rozjede tak, že i do mírného kopce jede 135km/h (tachometrových), ale problém mám já, protože mě po hodině na dálnici hodně bolí zadek, jak mě odpor vzduchu tlačí dozadu.
Bohužel už jsem si vyzkoušel i první pád, když jsem se při popojíždění na parkovišti moc nesoustředil a až při náklonu do zatáčky jsem si všiml přijíždějícího auta v kolizním kurzu. Vzal jsem za brzdy, ale protože jsem byl v náklonu, tak jsem přebrzil přední kolo do smyku a skútra okamžitě poslal k zemi. Naštěstí jsem jel pomalu, jen asi 15-20 km/h, tak přestože jsem ani neměl rukavice, tak to odesl jen jeden plast a ukazováček na levé noze, který byl večer trochu modrý nad nehtem. Když začal skútr padat, tak jsem dal instiktivně levou nohu na zem a skútra o ní opřel.

Gilera Runner ST 200
Gilera Runner ST 200
IMG_5979.JPG
IMG_7695.JPG
IMG_7696.JPG
IMG_7697.JPG
IMG_7698.JPG