Konečně motorka Honda NC750X DCT ročník 2021

Konečně motorka Honda NC750X DCT ročník 2021

V roce 2023 si kamarádi udělali řidičáky na velké motorky a začali jsme postupně trochu společně jezdit. V roce 2023 jsme spolu byli i v Alpách a já jsem kamarádům, poté co získali nějaké zkušenosti přestal na skútru stačit. Prostě 25kW bylo výrazně méně než 35 až 45 kW a v zatáčkách a kopcích to nešlo obejít. Rozhod jsem se tedy že si pořídím nějakou motorku. Nicméně praktičnosti jsem se nechtěl úplně vzdát a protože sekvenční převodovka motorek mě v praxi nijak nechvátila, tak jsem chtěl motorku s automatickým řazením. Takových se nevyrábí mnoho typů, nicméně Honda vyrábí motorky s automatem už docela dlouho, takže výrobci bylo rozhodnuto.

Honda vyrábí automaty pro 3 různé motory s různým výkonem a určením a kolem těchto motorů staví různé motorky. Pro svojí první motorku jsem ctěl něco trochu výkonějšího, ale ne zas moc. Takže jsem zvolil nejmenší motor s automatem což 750 ccm. Tento motor byl vyvinut s cílem nenáročného motoru s malou spotřebou, menším výkonem ve vysokých otáčkách, zato větším ve středních otáčkách bez výrazné špičky, s dlouhým intervalem potřebných servisů. Prostě hodný a nenáročný motor pro každodenní ježdění a případně pro začátečníky nebo jezdce kteří samotné ježdění moc nehrotí. Byl i vyvinut týmem který předtím vyvíjem motory pro auta, takže s menší nadsázkou se jedná o polovinu motoru pro auto Honda Jazz (pár drobných dílů je opravdu shodných). Původně byl tento motor vyvinut jako 700 ccm s výkonem 35kW aby se vešel do limitu řidičské licence A2. Později Honda zjistila, že většina kupců stejně má neomezený řidičák na motorku, motor tedy upravili na 750 ccm s výkonem 40,3kW a v roce 2021 byl výkon navýšen při stejném objemu na 43,1kW. Protože jsem plánoval že si motorku nechám delší dobu, cílil jsem na tuto nevýkonější variantu.

Protože skútr už jsem měl, zvolil jsem s tím motorem model NC750X, který je vzhledově klasická motorka. Má nicméně jednu zvláštnost, která z něj dělá praktickou věc jako skútr a to kufr na 23 litrů místo nádrže (nádrž na 14 litrů je pod sedlem). Do kufr se vejde spousta typů helem (ne všechny) ale moje s drobným "násilím" ano. Případně se tam odložit spousta drobných věcí nebo třeba nákup. Jako drobný bonus nádrž pod sedlem snižuje těžiště a tím zlepšuje ovládní stroje. Motorka není těžká, ale ani lehká. Má 225 kg a těžiště je rozhodně výše než na skútru tak jsem si musel na ovládání trochu zvykat a manipulaci na místě hmotnost už umí překvapit.

Protože na ježdění po městě si nechám skútr, mohl jsem optimalizovat motorku pro dlouhé cesty. Po koupi motorky (3 roky stará, najeto 20000 km) jsem doplnil USB zásuvku do kufru pro nabíjení mobilu ve funkci navigace, hrazda pro uchycení mobilu, vyšší cestovní plexi, chrániče rukou (obojí ochrana před větrem) a centrální stojan pro lepší parkování a údržbu. Časem možná ještě doplním spodní padáky a deflektory na nohy.

Zontes 310M
Zontes 310M
IMG_5979.JPG
IMG_7695.JPG
IMG_7696.JPG
IMG_7697.JPG
IMG_7698.JPG